22 Mayıs 2011 Pazar

Turco MadritistalarMarca'dan Türkçe'ye çeviri yapan arkadaşlardan öğrendiğimiz kadarıyla (ki bizim Barizzio kralını yapar da pek ilgili değil şu sıralar) İspanya'da gündem Mourinho Barcelona'yı karşı Türklerle mi yenecek?


Real Madrid, Barcelona'yı yenebilecek mi bilinmez ama Hamit-Nuri Şahin ikilisini Lass-Khedira-Xabi üçlüsünden herhangi ikisine tercih ederim. Kimileri Real Madrid seviyesini Lampard-Gerrard'lardan kurmasını bekleyebilir ama Redondo'dan beridir Cambiasso ve Makelele dahil oyunun iki yönünü bu denli iyi oynayabilen oyuncular yer almadı Real Madrid defansının önünde.


Los Galacticos sezonunda çöküş Makelele'nin teneke ile gönderilip yerine Flavio Conceicao ile devam edilmesi kararıyla başlamıştı ve benim hatırladığım kadarıyla o günden bu yana her sene Real Madrid defansının önüne yeni oyuncular denendi. Ama şampiyon olunan Schuster ve Capello-II dönemlerinde dahi orta saha tatmin etmedi.


Bu tarihçe göz önünde bulundurulduğunda bizim Turco'ların Xavi-Iniesta'nın yerine değil daha çok yıllardır kanayan bir yaraya transfer edildiğinin altını çizmek gerekir.


Hani Hamit alternatif ve çok yönlü bir oyuncu olarak ilk 18'e transfer edildi diyelim. Ama Nuri'nin durumu daha da özellikli. Nuri, 22 yaşında Almanya'nın en köklü kulüplerinden birinde başkan tarafından hediye edilmeksizin kaptan oldu. Bu sürede kendisine ne Andreas Möller'in efsane forması hediye edildi, ne de küçük Sammer diye gaza getirildi. 22 yaşında azınlık olduğu ülkede taktığı pazuband kendisine ağır gelmedi aksine Dortmund'u şampiyon yapan takımın en önemli 3 oyuncusundan biri oldu (bence tabii - Kagawa & Barrios ile birlikte). Eminim ki Jose bu adamlardan öncelikle Mesut ile birlikte birbirlerinin performansını artırıcı sinerjik bir ortam yaratmak istiyordur. Bunun ötesinde Türk Milli Takımı'nı izlemiş herkesin hayran kalacağı en bariz şey olan "tutku" yu takıma katmalarını bekliyordur.


Nuri-Hamit-Mesut üçlüsüne duyduğum güvendeki bir başka etken ise onları Mourinho'nun kadroya katmış olmasıdır. Bence dünyanın en iyi teknik direktörü olan ve sabah akşam Barcelona'yı nasıl yeneceğinden başka bir derdi olmayan Portekizli sadece geçen sene 5 kere karşılaştığı Barcelona'ya karşı ilk 2 transfer olarak bizimkileri alıyorsa bu noktada değerlendirmeyi Jose'ye bağlamak yanlış olmayacaktır.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

itiraf et, bu yazıyı sırf şu 4.paragrafı yazabilmek için mi yazdın :) şaka bir yana bence bazı şeyleri abartıyoruz. hiç bir oyuncu bir takımı tek başına şampiyon yapamaz, dortmund tabanca gibi takımdı, nuri de güzel bir takıma harika liderlik etti ve şampiyon oldular. e bundesliga'da yıla damga vuran 22 yaşındaki bir starı da bırakalım real madrid alsın. hamit transferine ben de şaşırdım. ama bazen bir oyuncu alırsınız, futbol olarak çok katkısı olmasa da takıma bir karakter katar. hamit öyle biri. bir de tabi bonservisinin olmadığını da eklemek gerekir. tabi bu transferlerdeki başka bir faktör de menajerdir. bildiğim kadarıyla nuri, hamit ve özil aynı menajerle çalışıyorlar.

yazıdaki fikirlerine katılıyorum. bence de, nuri de hamit de başarılı olurlar. bir de eywallah bu adamlar türk, türk milli takımında oynuyorlar ama bunları almanlar yetiştirdi, bunu unutmamalıyız. bu gençlerin dedeleri zamanında almanyaya göç etmeseydi, hamit şu anda malatyada berber, nuri de kırşehir de kasap olabilirdi

w.t